لینک های ترافیکی
فرهنگ ترافیک غنچه های شهر مقالات ترافیکی پرسش و پاسخ ترافیک شهرمان
گواهی نامه ها درباره ما ارتباط با ما
  
 

فرهنگ ترافیک چیست؟
شاید این سوالات در بادی امر ذهن همه ما را به خود مشغول دارد پس لازم است ابتدا به طور مختصر به تعریف فرهنگ بپردازیم.
در لغت فارسی فرهنگ خود از دو بخش ۱- پیشوند فر به معنی جلو، پیش، به رسوی جلو ۲- پسوند هنگ از ئنگ اوستایی به معنای سنگینی، وقار و فرهیختن تشکیل شده است. این دو بخش کلمه ی فرهنگ را می سازند که این دو با هم در لغت به معنای فرهیختن و آموختن می باشد اما در اصطلاح به مجموعه ی آداب، رسوم، سنن و عرف یک جامعه فرهنگ گویند. علاوه بر این فرهنگ خود به خرده فرهنگ ها تقسیم می شود که فرهنگ ترافیک نیز یکی از این خرده فرهنگ ها است. 
با توجه به این تعریف و افزایش روزافزون خودرو از حدود ۱۰۰ سال پیش به این سو یعنی درست از زمانی که مظفرالدین شاه در سال ۱۲۷۹ شمسی اولین خودرو رنو را از فرانسه و مرز روسیه وارد ایران کرد تاکنون طبعا باید این محصول تکنولوژی و مسایل مرتبط با آن دوران کودکی خود را پشت سر گذاشته باشد هر چند باید گفت به لحاظ فنی این وسیله دوران میان سالی خود را پشت سر می گذارد اما از نظر مسایل مرتبط با آن کشور ما چند قدم بیش از دوره کودکی خود پا فراتر نگذاشته است و همچنان که می بینیم هنوز در خصوص مسایل ترافیکی و احترام به حقوق یکدیگر و از همه مهم تر عابران پیاده دچار مشکل هستیم و آن چنان که باید به مساله مورد نظر پرداخته نشده است.
این در حالی است که کلان شهرهای ایران به سوی توسعه پایدار حرکت می کنند اما از این مساله که شاید بخش مهمی از این توسعه است غافل مانده اند زیرا ایجاد فرهنگ ترافیک لازمه زندگی شهری است.
مسئولان نیز تا کنون بیشتر به سواره محوری پرداخته اند و خیابان ها تعریض و بزرگراه ها و میدان ها ایجاد شده اند اما عابران پیاده و حتی خود خودروها در دام زندگی شهری امروزی گرفتارند این بدان معنی است که آن گونه که باید به پیاده محوری پرداخته نشده است. این وسیله نیز همچون دیگر جلوه های تکنولوژی بدون ایجاد فرهنگ استفاده از آن در اختیار مردم این دیار قرار گرفته است و مردم این سامان مجبور شدند طی مدتی بسیار کوتاه حدود ۴۰ سال، ۷ درصد زمانی که غرب برای آن صرف کرده بود خود را با شرایط جدید وفق دهند و این خود علت بروز ناسازگاری و تغییر در رفتار و عملکردهای جامعه شد و پدیده های قرن نوزدهم و بیستم بدون ملزوماتشان به ایران سرازیر شدند و نتیجتا در این مورد به خصوص فرهنگ ترافیک به درستی جا نیفتاد.

                                                                                                            ادامه دارد...

منبع: روزنامه مردم سالاری

گردآورنده : سمیرا قلج خانی

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت پیشروان خلاق مهرپارت می باشد .